5 Úno
Snowboard
Zo všetkých strán je nám podsúvaný široký sortiment snowboardov rôznych veľkostí, typov a farieb. Je však dôležité, vedieť si vybrať ten správny. Správne zvolené vybavenie vám jazdu uľahčí a rýchlejšie sa naučíte dosku ovládať. Pri výbere musíte vychádzať zo štýlu jazdy, ktorý uprednostňujete a brať ohľad na vaše schopnosti. Zamerajte sa predovšetkým na tri základné parametre a to dĺžku, šírku a tvrdosť dosky.
Dĺžka snowboardu
Akú dĺžku dosky zvoliť? Najčastejšia rada je, že by vám mala siahať niekam medzi vašu bradu a nos. Iné zdroje uvádzajú dĺžku o 10 až 15 cm kratšiu než je vaša výška (vo výsledku je to zhruba to isté). Dôležité je však brať do úvahy aj vašu váhu. U každého výrobcu sa dá zohnať hodnotová tabuľka, ktorá vám bude pri výbere správnej dosky nápomocná. Správna dĺžka dosky je jednou z nezanedbateľných priorít – ak budete na dosku veľmi ťažký, „potopíte“ sa do snehu a naopak, ak budete veľmi ľahký, bude sa vám doska ťažko ovládať.
Šírka snowboardu
Rovnako ako pri zle zvolenej dĺžke dosky, nastanú problémy aj so zlou šírkou. S príliš širokou doskou sa pri každom oblúku poriadne nadriete. Ak bude vaša doska veľmi úzka, budú sa vám presahujúce topánky zarývať pri oblúkoch do snehu. Následovať bude pád. Doporučuje sa šírka, kedy topánky presahujú dosku u špičky a päty cca o centimeter. Najlepšie je začať nákup vybavenia od topánok, ktoré si potom môžete zobrať so sebou do predajne a môžete si vyskúšať postoj na vybranej doske priamo s nimi.
Tvrdosť snowboardu
Tvrdosť snowboardu sa určuje najhoršie. Už len preto, že dve „mäkké“ dosky jednotlivých výrobcov sa môžu tvrdosťou líšiť a to vďaka použitiu rôznych materiálov pri výrobe. Priamo v obchode si tvrdosť zistíme nasledujúcim spôsobom:
Ak patríte medzi začiatočníkov, je pre vás lepšia doska stredne tvrdá. V menších rýchlostiach je skvelo ovladateľná. Skúsenejší jazdci by mali dať prednosť doske tvrdej, ktorá je lepšie ovladateľná pri rýchlej jazde.
Snowboardy delíme do troch základných skupín. Pri nákupe sa určite stretnete so všetkými tromi:
Ak ste na snowboarde nikdy nestáli, je pred kúpou nového snowboardu najlepšie, vypožičať si ho v požičovni, ktorú nájdete skoro u každej zjazdovky. Tak najlepšie zistíte, či vás bude jazda na snowboarde baviť. Prvé momenty však nie sú veľmi zábavné, takže to nevzdávajte predčasne :).
Ak už ste sa rozhodli pre kúpu snowboardu a nechcete investovať do nového vybavenia, môžete využiť ponuku bazárov. Pri výbere sa zamerajte hlavne na technický stav snowboardu – odretá sklznica, poškodené hrany, prešliapnutá doska (prešliapnutie spoznáte tak, že snowboard položíte na rovnú podložku a ak sa vám pod jeho stred nevojdú prsty, je doska KO) a podobne. Ak vám to však stojí za investíciu do nového vybavenia, doporučujem využiť letné akcie predajcov.
Viazanie
Viazanie je asi najdôležitejšou súčasťou snowboardovej výbavy. Spája naše telo s doskou a vďaka nemu je na ňu prenášaná vynaložená práca. Je teda dôležité vybrať si správne. Viazanie by malo topánku držať pevne a zároveň by malo byť pohodlné. Najlepšie je, ak už máte kúpené topánky, mať ich pri nákupe viazania so sebou. Je totiž dôležité, aby topánka do viazania dobre sadla.
Typy viazania
Pri výbere môžete naraziť aj na:
Rovnako ako u snowboardov, môže sa aj tvrdosť viazaní líšiť podľa jednotlivých výrobcov. V každej predajni vám určite poradia, mnoho napovie aj cena. Tvrdšie viazania bývajú spravidla drahšie. Viazanie jednotlivých výrobcov sa tiež líšia svojou pätkou. Každá je inak vysoká. Čím vyššia je pätka, tým lepší je prenos váhy na pätu a jednoduchšie dostanete dosku na hranu. Je však dôležité, aby pätka nebola vyššie ako topánka. Každé viazanie by malo ponúkať možnosť nastavenia náklonu pätky a zároveň by mala byť posunuteľná dopredu, prípadne dozadu.
Materiál
Väčsinou sa stretnete s plastovým viazaním. Značkové modely sú vyrobené z veľmi odolných zmesí, ktoré veľmi veľa vydržia a preto nehrozí poškodenie. Niektorí výrobcovia používajú do svojich viazaní kovové súčiastky, čo nepochybne zväčšuje odolnosť viazania, ale zároveň tiež zvyšuje jeho váhu.
Dôležité je rozmyslieť si, koľko peňazí chcete do nákupu investovať. K tomu potrebujete vedieť odhadnúť úroveň vašej jazdy. Sami si musíte rozmyslieť, či sa vám vyplatí investovať do lepšieho viazania určeného pre extrémne podmienky, alebo si vystačíte s lacnejším viazaním. U lacnejších typvo môže byť rizikom zlý, málo odolný materiál. Preto, ak chcete do viazaní investovať skôr viac ako menej, zamerajte sa na viazania z námych výrobcov.
Topánky
Mäkká topánka sa väčšinou skladá s tzv. vnútornej a vonkajšej topánky:
Ak sa rozhodnete pre step-in viazanie, budete si musieť kúpiť topánky určené k nemu, ktoré sa svojou stavbou nachádzajú niekde medzi mäkkými a tvrdými topánkami.
Leave a reply